Fazla alınan doğalgaz paraları iade ediliyor

Dağıtım şirketlerinin, en ucuz kaynaktan doğalgaz alarak abonelerine vermeleri gerekiyor. Ancak bazı şirketler, tedarikçiden gazı pahalı aldığı gerekçesiyle dağıtım bölgelerinde fiyatları artırdı.

Enerji yönetimi, şikâyetler üzerine konuyu incelemeye aldı ve bir şirket, yaptığı fazla tahsilatı abonelere faturalar üzerinden iade etti. Diğer şirketlerle ilgili incelemeler devam ediyor. Yetkililer, abonelere faturalarını mutlaka kontrol etmelerini tavsiye ediyor. Zaman’da yer alan habere göre, enerji yönetimine geçtiğimiz şubat ayında ‘son aylarda bazı dağıtım bölgelerinde doğalgaz birim fiyatlarında artışa gidildiği’ bilgisi ulaştı.

SATIŞ FİYATI NASIL BELİRLENİYOR?
Konuyu incelemeye alan Enerji yönetimi, ilk bulgularda 3 şirketin sessizce birim fiyatları artırdığı tespitini yaptı. Tespit üzerine inceleme başlatıldı. Abonelere satılan doğalgazın perakende satış fiyatı; doğalgaz alım fiyatı ile sistem kullanım bedeli (eski adıyla Birim Hizmet Amortisman Bedeli) eklenerek belirleniyor. Sistem kullanım bedel tutarını Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) belirliyor. Dağıtım şirketi, kurul kararına uymak zorunda. Doğalgaz alım fiyatı ise mevzuatta “En ucuz kaynak” olarak tanımlanıyor. Piyasa aktörleri dikkate alındığında, Kurul sektörde en ucuz kaynak olarak BOTAŞ’ı baz alıyor. Gerek doğalgaz alım ve gerekse perakende fiyatları Kurul tarafından izleniyor. Dağıtım şirketleri de gaz temininde ağırlıklı olarak BOTAŞ’ın fiyat yapısına göre hareket ediyor.

Türkmenistan doğalgaz üretimini arttırdı

Dünyanın 4. büyük doğalgaz rezervlerine sahip Türkmenistan’ın 2012 yılında gaz üretimini arttırdığı açıklandı. İngiliz enerji şirketi BP’nin yıllık enerji raporunda Türkmenistan’ın 2012 yılında bir önceki yıla göre gaz üretimini yüzde 7.8 oranında arttırdığı bildirildi. 2011 yılında 59.5 milyar metreküp doğalgaz üretimi gerçekleştiren Türkmenistan, bu rakamı 2012 yılında 64.4 milyar metreküpe çıkardı.

Raporda Türkmenistan’ın 2012 yılında dünyada üretilen gazın yüzde 1.9’unda pay sahibi olduğu açıklanırken, ülkedeki gaz tüketiminin ise 23.3 milyar metreküpü bulduğu belirtildi. BP Türkmenistan’ın 17.5 trilyon metreküp gaz rezervi olduğunu belirtirken, raporda petrol üretiminin 2012 yılında günlük 222 bin varil olduğu açıklandı. 2012 yılında Türkmenistan 11 milyon ton petrol ürettiği açıklanırken, bu rakamın dünya petrol üretiminde yüzde 0.3 olduğu kaydedildi.

Ayrıca raporda, günlük petrol tüketiminin de günlük 100 bin varili bulduğu açıklandı.Dünyanın en büyük 2. doğalgaz yatağı Türkmenistan’ın güneyindeki Galkınış sahasında bulunurken, Türkmen gazı Rusya, İran ve Çin’e ihraç ediliyor.

İstanbul’da elektrik kesintisi

Pendik, Ümraniye, Sancaktepe, Kartal ve Kadıköy’ün bazı mahallelerinde 16, 17 ve 18 Haziran’da elektrik kesintisi uygulanacak.

İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım AŞ’den yapılan açıklamaya göre, Pendik’te yarın 08.00-14.00 arasında Avitaş, Transtek ve Akar Kırtasiye, 17 Haziran’da 09.00-16.00 arasında Çamlık Mahallesi, Kiptaş Toplu Konut Alanı, Seçkin Evler Sitesi, Kiptaş Sarmaşık Evler, Cristalpark Evleri, Umut 2000 Yapı Kooperatifi, İSKİ, İGDAŞ, Çağdaş Modül, Selçuklu Caddesi, Dr. Ahmet Hastanesi ve Feleğen Sokak, 18 Haziran’da aynı saatlerde Çamlık Mahallesi, Kiptaş Toplu Konutları, Selçuklu Caddesi, Hicret İnşaat, Kurtköy Sena Sokak, Taban İnşaat, Çamlık Aydos Şekili Evleri ve Spor Kompleksi’nde elektrik kesintisi yapılacak.

Ümraniye’de yarın 09.00-16.00 arasında Atatürk Mahallesi, Alemdağ Caddesi, İnkılap Mahallesi, Ümraniye Teknik Lise, Küçüksu Caddesi, Kocatepe Mevkisi, Çınaraltı Cami Sokak, İstiklal Mahallesi, Kavaklıdere Caddesi, PTT, 17 Haziran’da aynı saatlerde Tantavi Mahallesi, Yıldırım Beyazıt, Suiş ve Tantavi caddeleri ile Şahin, Basiret sokaklar, Karayolları, Atatürk Mahallesi, Mandıra Caddesi, Cihan Sokak ve Yıldırım Kooperatifi’nde kesinti olacak.

Sancaktepe’de yarın 09.00-17.00 arasında Sefa Mahallesi, Keleşoğlu, Orhangazi, Atatürk, Muhabbet, Takva, Sancaktar, Tepeyolu, Yeniyol caddeleri, İSKİ Su Terfi Merkezi, villalar civarı, Merve Mahallesi, Akabe, Atatürk caddeleri, çiçek seraları civarında, 17 Haziran’da aynı saatlerde Osmangazi Mahallesi, Merkez Atayolu, Hilal, Ulus caddeleri ile Küfe Alışveriş Merkezi, Teletaş Siteleri, Meslek Lisesi ve civarında, 18 Haziran’da aynı saatlerde Osmangazi Mahallesi, Atayolu, Uğur, Hacı Bayram, Genç Osman, Hilal, Mimar Sinan caddeleri, Paşakent Siteleri, Aydoğdu ve Karayağız sokaklar ile Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde kesinti uygulanacak.

Kartal’da, 17 Haziran’da 09.00-17.00 saatleri arasında Cevizli Ş. Hakan Kurban, Doğu, Saraylar, Köroğlu ve M. Kemal caddeleri, Cevizli Yanık Merkezi, Hamitbey, Göksu, Kars ve Şerefiye sokaklarda, 18 Haziran’da aynı saatlerde Çavuşoğlu Mahallesi, N. Kemal, Sanayi, Selviyolu, B. Hayrettinpaşa, Eski Yakacık caddeleri, Sanayi Sitesi, 100. Yıl Sanayi Sitesi, Kiraz, Ihlamur, Selviyolu ve Çamlık sokaklarda enerji kesintisi yapılacak.

Ümraniye’de 17 Haziran’da 09.00-15.00 arasında Şerifali Akdağ Caddesi, Cuma Sokak, Elalmış Caddesi, Şekip Sokak, Taner İnşaat civarı, Tatlısu Mahallesi, Uğur KYK ve civarı, Şimşek Cadesi, Fakülteler sitesi ve civarı, Erkaya Sokak, Yukarı Dudullu Elalmış Caddesi, Ordulular Sitesi ve civarı, Şenol Güneş Bulvarı Berrak Sitesi ve civarında, 18 Haziran’da aynı saatlerde Şerifali Eryıldız Sitesi ve civarı, Atlas İlaç civarı, Canan Residence ve civarı, Çetin Caddesi, Cemil Meriç, N. Duman sokaklarda kesinti yapılacak.

Kadıköy’de yarın 09.00-16.00 arasında, Erenköy Cami Sokak civarı, Caddebostan Kültür Merkezi, Erenköy Türk Telekom, Bağdat Caddesi, Acıbadem Polikliniği, Cemil Topuzlu Caddesi, Ekinciler Kooperatifi, 17 Haziran’da aynı saatlerde Şaşmaz Plaza ve civarı, Yol Bulanlar Plaza ve civarı, Herti Plaza, Bayraktar k3 Plaza, Değirmen ve Güven sokaklar, 18 Haziran’da aynı saatlerde Çelik, Ozan Eke blokları, Kozyatağı Ayçil Sokak, Darüşşafaka, Bağdat Caddesi Kitapçı ve Çamlı sokaklarda kesinti uygulanacak.

AA