Fazla alınan doğalgaz paraları iade ediliyor

Dağıtım şirketlerinin, en ucuz kaynaktan doğalgaz alarak abonelerine vermeleri gerekiyor. Ancak bazı şirketler, tedarikçiden gazı pahalı aldığı gerekçesiyle dağıtım bölgelerinde fiyatları artırdı.

Enerji yönetimi, şikâyetler üzerine konuyu incelemeye aldı ve bir şirket, yaptığı fazla tahsilatı abonelere faturalar üzerinden iade etti. Diğer şirketlerle ilgili incelemeler devam ediyor. Yetkililer, abonelere faturalarını mutlaka kontrol etmelerini tavsiye ediyor. Zaman’da yer alan habere göre, enerji yönetimine geçtiğimiz şubat ayında ‘son aylarda bazı dağıtım bölgelerinde doğalgaz birim fiyatlarında artışa gidildiği’ bilgisi ulaştı.

SATIŞ FİYATI NASIL BELİRLENİYOR?
Konuyu incelemeye alan Enerji yönetimi, ilk bulgularda 3 şirketin sessizce birim fiyatları artırdığı tespitini yaptı. Tespit üzerine inceleme başlatıldı. Abonelere satılan doğalgazın perakende satış fiyatı; doğalgaz alım fiyatı ile sistem kullanım bedeli (eski adıyla Birim Hizmet Amortisman Bedeli) eklenerek belirleniyor. Sistem kullanım bedel tutarını Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) belirliyor. Dağıtım şirketi, kurul kararına uymak zorunda. Doğalgaz alım fiyatı ise mevzuatta “En ucuz kaynak” olarak tanımlanıyor. Piyasa aktörleri dikkate alındığında, Kurul sektörde en ucuz kaynak olarak BOTAŞ’ı baz alıyor. Gerek doğalgaz alım ve gerekse perakende fiyatları Kurul tarafından izleniyor. Dağıtım şirketleri de gaz temininde ağırlıklı olarak BOTAŞ’ın fiyat yapısına göre hareket ediyor.

One thought on “Fazla alınan doğalgaz paraları iade ediliyor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir