Rusya’dan Türkiye uyarısı

Rusya’dan Türkiye’ye seyahat eden vatandaşlarına uyarı yapıldı. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandr Lukaşeviç basın toplantısında yaptığı değerlendirmede, “6 Haziran’da yaptığımız tavsiyeler halen geçerliliğini koruyor.” dedi. Lukaşeviç, “Biz Türkiye’ye tatile giden Rusya vatandaşlarına, dikkatli olmalarını, mümkünse gösteri alanlarından uzak olmaları konusunda uyarıda bulunduk” dedi.

‘İÇ MESELE…’
Türkiye’de Gezi Parkı çerçevesinde ortaya çıkan gelişmeleri ülkenin iç meselesi olarak değerlendiren Lukaşeviç, Rusya ve Türkiye’nin bölgede çok yakın partner olduğunu belirtti.

Yıldızınız bugün ne söylüyor

TERAZİ: Bu dönem iş alanlarınızın fazla aktif olması, aile hayatınıza gereken özeni gösterememenize, bunun sonucunda bu alanlarınızda bazı hassaslıklar yaşamanıza neden olabilir. Ailevi konulara odaklanın.
 
AKREP: Bugün oluşan dolunay, yakın çevre, iletişim, kısa seyahatler, satış ve reklam alanlarınızda bazı sonuçları karşınıza çıkarabilir. Fikirlerinizde gelgitler oluşacak. Dengenizi sağlamanız gerekiyor.
 
YAY: Dolunay, para alanlarınızda oluşacak. Elinize bir para geçebilir veya bir para çıkabilir. Ortaklaşa para alanlarınızın yoğun olacağı bu dönemde, kendi yatırımlarınıza ve sorumluluklarınıza odaklanın.
 
OĞLAK: Bu dolunay, kişisel hayatınızda ve fiziksel görünümüzde önemli kararları gündeme getirebilir. Hayatınızdaki oluşumlar, özel hayatınızdaki dengeyi iyi korumanız gerektiğinin altını çiziyor.
 
KOVA: Öğlen saatlerinde oluşan dolunay, bazı olayların açığa çıkmasına neden olabilir. İş alanlarınızda bazı önemli sonuçlara ulaşabilirsiniz. Kadersel etkileriniz yüksek olacak. Sağlığınıza dikkat etmelisiniz.
 
BALIK: Arkadaş ve sosyal çevre alanlarınızda bazı hassaslıklara açık olacaksınız. Bir işinizde beklediğiniz tepkileri alamayabilirsiniz. Birden fazla işle uğraşıyorsanız önemli sonuçlar elde edebilirsiniz.
 
KOÇ: Dolunay, iş ve kariyer alanlarınızda önemli sonuçları hayatınıza taşıyabilir. Ev ve aile hayatınıza odaklanmanız gerekirken, iş alanlarınızdaki oluşumlar dengeyi sağlamanızı zorlaştırabilir.
 
BOĞA: Dolunay, eğitim, seyahat, yabancı ortaklı işlerinizde bazı hassas olayları hayatınıza taşıyabilir. İlginizi yakın çevrenizdeki olalara ayırmak isterken, uzaklarda oluşan olaylar arasında kalabilirsiniz.
 
İKİZLER: Bugün oluşan dolunay, sizin ortaklaşa para alanlarınızı etkileyecek. Ortaya çıkacak bir ödeme, tüm planlarınızı altüst edebilir. Bu dolunayda, parasal dengenizi çok iyi oturtmanız gerekiyor.
 
YENGEÇ: Dolunay, evlilik ve ikili ilişkiler alanlarınızda önemli konuları birkaç gün boyunca hayatınıza taşıyabilir. Kendinize düşkün olacağınız bu dönemde, karşı tarafın düşüncelerini es geçmeyin.
 
ASLAN: Bugün oluşan dolunay, iş alanlarınızda bazı önemli sonuçlara ulaşmanıza neden olabilir. İş, hizmet ve sağlık alanlarınızda bazı hassaslıklar yaşayabilirsiniz. Sağlığınıza dikkat etmeniz gerekiyor.
 
BAŞAK: Öğle saatlerinde oluşan dolunay, aşk hayatınızı hareketlendirecek. Sosyal çevrenizden tanışacağınız bir insanla kendinizi aşkın kollarında bulabilirsiniz. İlişkisi olanlar yine şanslı bir süreçte olacaklar.

Snowden Hong Kong’dan ayrıldı

Hong Kong, ABD Ulusal Güvenlik Kurumu’nun (NSA) dünyada milyonlarca kişinin telefon ve internet kayıtlarını izlediği bilgisini basına sızdıran Edward Snowden’ın “üçüncü bir ülkeye geçtiğini” açıkladı. Rusya’ya gittiği belirtilen Snowden’ın Moskova-Küba uçağına bilet aldığı bildirildi.

Hong Kong hükümeti tarafından yapılan açıklamada, ABD’nin iade talebine rağmen Snowden’ın ülkeden ayrılmasına izin verilmesine gerekçe olarak, “ABD’nin sunduğu belgelerin Hong Kong hukukundaki yasal gerekliliklere tamamen uygun olmayışı” gösterildi. Açıklamada, “Snowden’ın ülkeden ayrılmasına engel olmak için yasal bir dayanağın bulunmadığı” vurgulandı.

South China Morning Post gazetesi, “Snowden’ın Moskova uçağına bindiğini ancak son durağının Rusya olmadığını” bildirdi.

ABD İADESİNİ İSTEMİŞTİ

ABD’nin, Snowden’ın iadesi için Hong Kong’daki yetkililerle temasa geçtiği bildirilmiş, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Tom Donilon, Amerikan CBS kanalına verdiği demeçte, ABD’nin, Snowden’ın mahkeme önüne çıkarılmak üzere Amerika’ya geri getirilmesi için “iyi bir gerekçesinin” olduğunu ve Hong Kong’dan zanlıların karşılıklı iadesi anlaşmasını yerine getirmesini beklediklerini belirtmişti.

Amerikan basınındaki haberlere göre, ABD yönetimi, Hong Kong’dan bu konuda hızlı hareket etmesini de talep ederken, üst düzey bir yetkili, Hong Kong’un kısa süre içinde adım atmaması halinde, bu durumun “ikili ilişkileri karmaşıklaştıracağı ve Hong Kong’un hukukun üstünlüğüne olan bağlılığına dair soru işaretleri uyandıracağı” uyarısında bulunmuştu.

YENİ İDDİALAR

Bu arada, Snowden Hong Kong’da İngilizce yayımlanan South China Morning Post gazetesine yaptığı açıklamalarda yeni iddialar gündeme getirdi.

Snowden, “ABD’nin Çin’e yönelik bilgisayar korsanlığı hedefleri arasında, ülkedeki cep telefonu şirketleriyle iki üniversitenin de bulunduğunu” söyledi.

AA

Yeşil çay içenlere müjde

Özellikle son yıllarda, kullanım oranında artış gözlenen yeşil çayın faydaları saymakla bitmiyor. Türk Fitoterapi (Bitkilerle Tedavi) Derneği Başkanı Prof. Dr. Ekrem Sezik, yeşil çay içilen Uzakdoğu ülkelerinde yapılan araştırmalarda, günde 4 -5 kupa yeşil çay içilmesi halinde kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskinin azaldığı, total kolesterolün yeşil çay içmeyenlere göre yüzde 11 civarında düştüğü şeklinde sonuçlar elde edildiğini belirtti.

Yeşil çay, antioksidan etkisinden dolayı, kolon, göğüs, küçük hücreli akciğer kanseri, prostat kanseri gibi kanserlere karşı koruyucu etki sağlıyor. Teanin ve kafein ise beyinde düşünme gücünü artırıcı etki yapıyor.

Yeşil çay tüketiminde dikkat edilmesi gereken noktalar da var. Açıkta sergilenerek satılan yeşil çay, sağlık için zararlı farklı maddelerin tüketiciye bulaşmasına sebep olabiliyor. Bu konuda daha dikkatli olmakta yarar var. Yeşil çay hakkında internette çok fazla bilgi kirliliği olduğunu da belirten Prof. Dr. Ekrem Sezik internette yazılan her bilgiye itibar edilmemesi gerektiğini ifade ediyor.

Yeşil çayın sağlıklı bir şekilde hazırlanması ile ilgili püf noktalarını da paylaşan Ekrem Sezik, “Ülkemizde çoğunlukla poşet yeşil çay kullanılıyor.

Tüketici kaynar su ilâve ettiği çayı 5 dakika bekletip çıkarıyor ve içiyor. Yapılan bir araştırma sonucunda, antioksidan etkiye sahip madde olan kateşinlerin önemli bir kısmının demlemenin ilk 5 dakikasında suya geçtiği ve eğer ortamda limon varsa madde geçiş hızının arttığı tespit edilmiştir. Yani, kupaya küçük bir limon dilimi ve yeşil çay poşetini koyup üzerine sıcak su ilâve edip 5 dakika civarında beklettiğinizde yeterli miktarda antioksidan maddenin suya geçmesi sağlanmaktadır” dedi. Sezik, değişik aromalara sahip yeşil çayların kullanılmasının etkinliği azaltıcı bir etkisinin bulunmadığını da belirtti.

Bıldırcın yumurtası her derde deva

Halkın daha çok sütün içine kırarak içtiği bıldırcın yumurtası, solunum yolu hastalıklarının iyileşmesinde önemli rol oynuyor.

Veteriner Fakültesi’nin uygulama alanında yetiştirilen yaklaşık 300 adet bıldırcın yumurtası piyasada her gün alıcı buluyor.

Öksürük, astım, bronşit, nefes darlığı, mide, karaciğer ve göğüs hastalıkları tedavisinde, çocukların gelişiminde ve iştahlarının arttırılmasında, hastaların ameliyat sonrası çabuk şifa bulmasında, kansızlık ve anemi tedavisinde kullanılan bıldırcın yumurtası daha birçok hastalık için şifa kaynağı. Temiz bir ortamda yetiştirilen ve günlük bakımları yapılan bıldırcınlar neredeyse her gün yumurtluyor.

Yılda yaklaşık 300 yumurta veren bıldırcınlar, bazı turistik yerlerde de ateşin üzerinde pişirilerek yeniyor. Etinin lezzetli olmasından dolayı bazı restoranlar tarafından tercih edilen bıldırcından 150 gram et çıkıyor.

Bıldırcının hem etinden hem de sütünden faydalanıldığına dikkat çeken Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Zootekni Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. M. Mustafa Oğan, bıldırcınların 2 ay gibi kısa sürede kesim aşamasına geldiğini söyledi.

Bıldırcın yumurtasının içinde bol miktarda protein bulunduğunu hatırlatan Oğan, “Astım ve solunum yolu rahatsızlıklarına karşı faydalı olduğu biliniyor. Bu özelliklerinden dolayı eskiden fazla bulunmayan bıldırcın yumurtasının tüketimine son yıllarda önem veriliyor” dedi.

Yapılan bıldırcın ıslah çalışmalarından sonra yumurta ve et üretiminde artış yaşandığına dikkat çeken Oğan, bıldırcın sayısının daha da artacağını söyledi.

İHA