Toy kuşları yok oluyor

Nesli Tehlike Altındaki Türler Kırmızı Listesi’nde ‘nadir’ olarak sınıflandırılan ve üreme alanlarından biri de Polatl’ı da bulunan toy kuşunun nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Yrd. Doç. Dr. Fulya Saygılı, “Koruma önlemlerinin gerçekçi olabilmesi için, yaşama ve üreme alanlarında rahatsız edilmemesi gerekir” dedi.

Polatlı, Konya Havzası ve Doğu bölgesinde yaşadığı bilinen ve nüfusunun bin 300 ile bin 500 arasında olduğu tahmin edilen dünyanın en büyük uçabilen kuş türlerinden biri olan toy kuşunun (Otis tarda) nesli, yasa dışı avlanma, bozkırların ve düzlüklerin azalması gibi nedenlerden dolayı tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kaldı.

1977’DEN BERİ AVLANMASI YASAK

Polatlı’da Yüzükbaşı, İnler, Özyurt, Şeyhahmetli, Sinanlı, Yağcıoğlu, Adatoprakpınar ve Uzunbey köyleri bölgesinde yaşadığı bilinen toy kuşları, Nesli Tehlike Altındaki Türler Kırmızı Listesi taslağında ‘Nadir’ olarak sınıflandırılıyor ve avlanması 1977’den bu yana yasaklandı. Estonya, İspanya, Hollanda ve Türkiye arasında yapılan Avrupa Birliği (AB) Biyoçeşitlilik Eşleştirme Projesi anlaşması kapsamında koruma altına alınarak 20 ila 40 toy koşunun yaşadığı Ankara’nın Polatlı İlçesi, 2011 yılında pilot bölge ilan edilmişti.
Niğde Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Fulya Saygılı, toy kuşunun son zamanlarda sadece ülkemizde değil, yayılış gösterdiği diğer ülkelerde de popüasyonlarının önemli düşüler gösterdiğini aktararak şu ifadeleri kullandı:

KORUYUCU ÖNLEM ALINMALI

“Sulak alanlar, ormanlar gibi çok çeşitli özellikteki korunan alanlarımız arasında gittikçe tarım alanlarına dönüşen bozkırlarımızın da yer alması, Toy kuşları gibi habitat olarak sadece açık alanları kullanan pek çok tür için hayati önem taşımaktadır. Bu amaçla belirlenecek alanlarda tarımın, yapılaşmanın ve diğer antropojenik faaliyetlerin yasaklanarak tamamen doğaya bırakılması bu türlerin korunması amacıyla yapılacak destekleyici önlemlerden en önemlisi olacaktır.”

THY hosteslerine kırmızı ruj yasağı geliyor

TÜRK Hava Yolları’nda (THY) kabin memurlarının kullanacakları ruj renklerine standart getirdi. Pastel tonların kullanılmasını isteyen yeni yönetmelikte kırmızı, bordo, pembe ve diğer frapan renklerle yapılan makyaj yasaklandı. Ruj rengi ile birlikte hosteslerin dövme yaptırması ve saçlarını topuz yapmaları da yasaklar listesinde yer alıyor. Ruj yasağı kararının ardından kadın yazarlarımızın hurriyet.com.tr için kaleme aldığı yazılar sosyal medyada büyük yankı yaptı. Yonca Tokbaş’ın “Kırmızı ruju sürün, fotoğrafınızı çekin gönderin” mesajı sonrası ise yüzlerce okurdan ilginç bir tepki geldi. hurriyet.com.tr’ye fotoğraf yağdı…

Erdoğan’dan esnafa müjde

Başbakan Tayyip Erdoğan, Esnaf zirvesinde konuştu ve esnafa müjde verdi. Erdoğan burada yaptığı konuşmada, “1 Mayıs 2013’ten itibaren esnafımızın Halk Bank’tan kullanacağı kredilerin faizini 1 yıla kadar vadeli kredilerde yüzde 4’e, 1 yıldan fazla olan kredilerde faiz oranını yüzde 5’e çekiyoruz” dedi.

Başbakan Erdoğan, 1 Mayıs 2013’ten itibaren esnafların TESKOMB kefaletiyle Halkbank’tan kullanacağı kredilerde faiz indirimine gidileceğini açıklayarak, “Bir yıla kadar vadeli kredilerde faiz oranını yüzde 4’e, bir yıldan fazla olan kredilerde de faiz oranını yüzde 5’e çekiyoruz. Aradaki farkı yine Hazinemiz karşılayacak” dedi.

Erdoğan şöyle devam etti: “2001 yılında Halkbank zarar ettiği için kapatılması planlanan bir bankaydı. O kapatılması planlanan, kapısına kilit vurulmaya hazırlanan Halkbank’a şu anda 13,5 milyar dolar piyasa değeri biçiliyor. 2001’de IMF baskısıyla Halkbank’ın 353 şubesi kapatılmıştı. Şimdi ise Halkbank ihtiyaçtan dolayı yılda 50 yeni şube açıyor”.